PCR test na COVID-19
pro pacienty se žádankou,
pro samoplátce nebo v rámci testování zdarma dle platných aktuálních vládních opatření

METODY ODBĚRU: Nabízíme výběr z několika odběrových sad pro testování PCR. Základním kritériem pro nás je, aby byl klient otestován šetrně. Klient si může vybrat odběry pomocí testu ze slin a odběrem přes tamponek.

Test ze slin: Klient si pouze plivne do trychtýřku, který je připevněn na zkumavku. Materiál ze slin je po odběru zaslán do laboratoře a po laboratorním vyšetření je výsledek sdělen klientovi.

Test za pomoci tamponu: Při odběru stačí tampón chvíli podržet v ústech a následně vyplivnout do připravené zkumavky. Vzorek je zaslán do laboratoře a po laboratorním vyšetření je výsledek sdělen klientovi.

V případě expresního dodání výsledku (24h a méně) je odběr prováděn klasickým výtěrem z nosohltanu.


Pro pacienty se žádankou a pro samoplátce:

KDE: Praha, České Budějovice, Teplice, Louny, Brno, Ostrava


Expresní testy (do 24h a méně) provádíme pouze v Praze (Mazurská 484/2, Odběrový box A) a v Ostravě (Dr. Martínka 1295/2B (budova Venuše, 1.patro)

Testy v rámci preventivního testování zdarma:

KDE: Brno, České Budějovice, Louny, Ostrava, Praha, Teplice


Odběry provádíme u dětí od věku 5 let.


JAK se objednat a kam na test přijít: Na PCR test je nutné si předem rezervovat konkrétní termín a způsob odběr na tomto webu: rezervace.aeskulab.cz
Bez rezervace termínu a potvrzené objednávky nebude test proveden.


CENY PRO SAMOPLÁTCE:

1) PCR STANDARD – 853 Kč; výsledek bude zaslán za 24 až 48 hodin.

2) PCR STANDARD 24 – 1 510 Kč; výsledek bude zaslán do 24 hodin. Vyšetření lze objednat na odběrovém místě Praha (Mazurská) a Ostrava (Dr. Martínka).

3) PCR EXPRESS 8 – 3 710 Kč; výsledek bude zaslán do 8 hodin. Vyšetření lze objednat na odběrovém místě Praha (Mazurská) a Ostrava (Dr. Martínka).

4) PCR EXPRESS 4 – 5 900 Kč; výsledek bude zaslán do 4 hodin. Vyšetření lze objednat na odběrovém místě Praha (Mazurská) a Ostrava (Dr. Martínka).

PCR Standard 24 provádíme odběrem přes tampon nebo výtěrem z nosohltanu a Expresní testy pouze výtěrem z nosohltanu. Součástí ceny je certifikát ve třech jazykových mutacích s použitím i do zahraničí.


test protilátek IgG na COVID-19
pro samoplátce

Cena za tento test je 420 Kč pro samoplátce. Cena pro účastníky Studie COVID-19, která je prováděna ve spolupráci se ZP MV ČR, Asociací laboratoří QualityLab a RECETOX Masarykova univerzita, je 500 Kč, které vám plně proplatí ZP MV ČR (pokud jste jejich klientem). Dostupnost vyšetření na konkrétním odběrovém místě si prosím ověřte předem.
Výsledky testu protilátek vydáváme pouze v českém jazyce.

Jak se orientovat ve výsledcích testu protilátek?

  • 0-14 AU/ml protilátky neprokázány
  • 14-50 AU/ml protilátky prokázány - nižší hladina
  • 50-400 AU/ml protilátky prokázány - vyšší hladina

ZDE klikněte pro více informací (cena, kam na odběr) Méně informací

CENA

Cena za tento test je 420 Kč pro samoplátce. Cena pro účastníky studie ZPMV je 600 Kč. Připravte si prosím přesnou částku.

KDY A KDE

Protilátky na COVID-19 testujeme na většině
odběrových míst.

PŘED ODBĚREM

Nemusíte být na lačno. Doporučujeme před oběrem dostatečně pít neslazené tekutiny (voda, čaj), abyste byli dobře hydratovaní a odběr proběhl hladce.

VÝSLEDKY

Výsledky jsou k dispozici v pracovní dny dle času dodání materiálu do laboratoře. Obdržíte je zabezpečeným emailem na adresu, kterou uvedete při odběru.

TEST JE PRO
VÁS VHODNÝ

Pokud jste prodělali v předchozích měsících zánět horních cest dýchacích nebo jste měli krátkodobé příznaky virového onemocnění.


Máte-li podezření, že jste prodělali nákazu COVID-19 s malými či žádnými příznaky tohoto onemocnění.


Končíte karanténu, jste bez zdravotních potíží a chcete se ujistit, že jste onemocnění neprodělali.

TEST NENÍ
VHODNÝ

Pro aktuálně nemocné, s příznaky COVID-19, horečkou nebo dráždivým kašlem.


Pro lidi ve 14denní preventivní karanténě kvůli podezření na infekci COVID-19.


Pro cestovatele ve 14denní karanténě z důvodu příjezdu ze zahraničí.

nevíte si rady?
800 737 383

Výsledky a certifikáty:

Co se děje po odběru antigenního testu?

  1. Do 15 minut od odběru je k dispozici výsledek od odběrového personálu
  2. Následně je v ocko.uzis.cz k dohledání mezinárodní certifikát.

Co se děje po odběru PCR testu?

  1. Vzorek je odeslán do laboratoře.
  2. 24 - 48 hodin od odběru obdržíte výsledek do vaší emailové schránky
  3. Následně je v ocko.uzis.cz k dohledání mezinárodní certifikát

Co dělat, pokud neobdržíte výsledek a není k dohledání v ocko.uzis.cz?

V týdnu (Po-Pá) v období 7,00 - 16,30 a v sobotu, v období 9,00 - 15,00 je vám k dispozici telefonická podpora klientského centra AeskuLab na 800 737 383, kde vám s dohledáním výsledku pomohou.

V sobotu od 15,00 do 20,00 a v neděli od 6,00 - 20,00 je k dispozici emailová podpora klientského centra na adrese podpora@aeskulab.cz, na který napište svůj požadavek (nezapomeňte na vaše celé jméno, datum narození a datum testování) a my se vám ozveme co nejdříve.

Přehled testů na COVID–19

Základní členění je na testy laboratorní a testy screeningové neboli rychlotesty. Přehled jejich hlavních odlišností najdete v tabulce.

  PCR/SARS-CoV-2 IgG protilátky Antigenní
testy/rychlotesty
Princip Přímý průkaz viru v organizmu Nepřímý průkaz viru, detekuje stav protilátek IgG, které se tvoří 14-21 dnů po infikování, sérologický test CLIA Detekce virových bílkovin, odhaluje nemocné na vrcholu infekce – tzn. v momentě, kdy je v těle nejvyšší koncentrace těchto bílkovin a existuje nejvyšší riziko přenosu nákazy COVID-19
Odběr Výtěr z nosohltanu, test ze slin, test za pomoci tamponu Ze žilní krve Šetrným výtěrem z nosu (cca 2 cm ke kořeni nosu)
Výsledky Do 48h nebo za příplatek expres dodání výsledku V pracovní dny dle času dodání materiálu do laboratoře Do 15 minut
Výhody Maximální spolehlivost, jednoznačná interpretace výsledku Zjištění, zda tělo má vytvořené protilátky Rychlost, nižší cena, užití v terénu (např. testování zaměstnanců)
Nevýhody Nevhodný pro akutní diagnostiku akutní infekce Méně přesný v případě nižší virové nálože
Kde
testujeme
Aktuální přehled odběrových míst pro COVID-19 naleznete na rezervace.aeskulab.cz Na většině našich běžných odběrových míst Aktuální přehled odběrových míst pro COVID-19 naleznete na rezervace.aeskulab.cz . Tyto testy provádíme i ve firmách
Částka Bezplatné dle aktuálních vládních opatření, se žádankou od lékaře, cena pro samoplátce je 853 Kč. Pro samoplátce: 420 Kč. Pro účastníky Studie COVID-19 ve spolupráci se ZP MV ČR je cena 500 Kč, které ZP MV ČR proplatí zpětně. Pro účastníky jiných zdravotních pojišťoven: 500 Kč. Bezplatné testování v rámci platných vládních opatření. Pro samoplátce 200 Kč.

FAKTA
O KORONAVIRU

WHO označila COVID-19 za pandemický
11. 3. 2020

WHO označila COVID-19 za pandemický 11. 3. 2020. Nový typ koronaviru SARS-CoV-2 je rozšířen napříč všemi kontinenty, poprvé byl identifikován v čínském Wu-Chanu v listopadu minulého roku. Světová zdravotnická organizace potvrdila jeho charakter jako pandemický.

1.

COVID–19

Nejrizikovější skupinou jsou lidé nad 60 let

Nejrizikovější skupinou jsou lidé nad 60 let. Dále pak ti, co trpí kardiovaskulárními a respiračními onemocněními nebo cukrovkou. K nejčastějším příznakům COVID–19 patří zvýšená teplota, kašel, únava, bolest svalů a dýchací obtíže, ve vážnějších případech je doprovázen oboustranným zápalem plic.

2.

Šíří se kapénkami. Inkubační doba je 2 až 14 dní

Šíří se kapénkami. Inkubační doba je 2 až 14 dní. Riziko nákazy roste při bližším kontaktu s infikovaným jedincem, který ale nemusí mít žádné příznaky. Virus se šíří do okolí při mluvení, kašli, kýchnutí, ale i vzduchem nebo dotykem přes kontaminované povrchy a následným přenosem na obličej, do nosu, úst či očí.

3.

V současnosti známe 7 typů lidských koronavirů

V současnosti známe 7 typů lidských koronavirů. Většina je neškodná a vyvolává v lidském organismu jen běžné nachlazení, rýmu, virózu. Ostatní však mohou být nebezpečné až život ohrožující, liší se také infekčností.

4.

Koronaviry (CoV) se přenáší mezi zvířaty i lidmi

Koronaviry (CoV) se přenáší mezi zvířaty i lidmi. Typicky se tak děje v širším spektru hostitelů. Byly identifikovány jako lidské patogeny v 60. letech minulého století. V nedávné minulosti to byly například SARS-CoV (cibetky) a MERS-CoV (velbloudi). SARS-CoV-2 má pravděpodobně původ u netopýra.

5.

Aeskulab
v první linii

Pro podstatu naší práce – špičkovou a přesnou diagnostiku – jsou nejdůležitější lidé, naši zaměstnanci.

V polovině března jsme proto kvůli naprostému nedostatku ochranných pomůcek pro naše lidi v první linii (sestřičky, řidiče a laboranty) museli dočasně uzavřít více než polovinu odběrových míst (nyní jsou již znovu otevřena).

Kolegové, kterým to jejich náplň práce dovoluje, pracují z domova, schůzky a jednání realizují on-line. Laboranti, kteří přímo testují vzorky na COVID–19 v našich laboratořích, mají veškeré nezbytné ochranné vybavení.

Radost nám udělalo obrovské osobní nasazení a zapojení se našich kolegyň a kolegů, kteří se ve velkém počtu pustili do šití roušek, ale i 3D tisku ochranných štítů, pečení perníčků apod. Odběrové sestřičky šily roušky nejen pro sebe, ale i pro naše svozové řidiče. Kolegové v laboratořích v Ostravě a v Praze tráví denně několik hodin v ochranných oblecích, brýlích a rukavicích, aby mohli bezpečně vyhodnocovat vzorky na COVID-19.

Jsme pyšní na to, jak dokážeme fungovat jako tým a semknout se, když je potřeba.

Jak se
chránit

Omezte zbytné
sociální kontakty

V práci, ve skupině, na hromadných akcích, i při pohybu venku omezte zbytné sociální kontakty.

Vyhýbejte se kontaktu
s nemocnými lidmi

Zejména pokud kašlou, kýchají nebo je viditelné, že mají horečku.

Umyjte si pečlivě ruce
teplou vodou a mýdlem

VŽDY, když přijdete domů/do práce, saháte na různé předměty, jako např. klíče, peníze, ale i po smrkání a po nasazení a sundání ochranných pomůcek. Jak si správně mýt ruce?

Tam, kde je to vhodné, noste roušku

Ve skupině lidí dodržujte dvoumetrové rozestupy (například v obchodě, ve frontě u pokladny, na poště), buďte obezřetní.

V prostředcích hromadné
dopravy se snažte
dodržovat rozestupy

Neshlukujte se s ostatními spolucestujícími a pokud to jde, nesahejte na madla a držáky.

Pravidelně
desinfikujte

Otřete váš mobilní telefon, kliky v domácnosti, a další plochy, kterých se často dotýkáte.

Látkové roušky
vyvařte po každém použití

Můžete je také vyprat v pračce minimálně na 60 °C, před dalším použitím roušku přežehlete.

Jednorázové ochranné
pomůcky vyhoďte

Roušky i rukavice sundávejte bezpečně tak, abyste se nedotýkali jejich zevního povrchu.

Pravidelně
a kvalitně jezte

Ideálně stravu bohatou na vitaminy B, C, D, dostatečně odpočívejte, choďte brzo spát.

Používejte
jednorázové kapesníky

Při kašlání nebo kýchání si zakrývejte ústa paží nebo rukávem.

OBÁVÁM SE, že mám COVID–19

Jak postupovat, když se u vás projeví zvýšená teplota, slabost, horečka, bolest svalů nebo kašel? Tak, abyste neohrozili sebe ani své okolí.

ZAVOLEJTE SVÉMU PRAKTICKÉMU LÉKAŘI

Po konzultaci se domluvte na dalším postupu.

112 VOLEJTE JEN PŘI
VÁŽNÉM ZDRAVOTNÍM STAVU

Pokud se váš zdravotní stav výrazně zhorší, budete mít problémy s dýcháním nebo neklesající horečku. Zdůrazněte, proč voláte (obava z COVID–19) a popište příznaky, které máte, aby s sebou zdravotníci měli potřebné vybavení včetně ochranných pomůcek.

NEVYCHÁZEJTE VEN

Ani do práce nebo na nákup. Hrozí totiž velké riziko, že nakazíte další lidi ve svém okolí.

IZOLUJTE SE OD DALŠÍCH ČLENŮ DOMÁCNOSTI

Ideálně v dobře větratelné místnosti s oknem. Jídlo jezte také tam, do kuchyně nechoďte. Pokud je to možné, používejte samostatnou koupelnu a samozřejmě svůj ručník. V opačném případě choďte do koupelny jako poslední a vše po sobě pečlivě vydezinfikujte.

POUŽÍVEJTE VLASTNÍ ODPADKOVÝ KOŠ

Dejte do něj igelitový pytel, který vždy po naplnění pevně zavažte. Někdo z vaší domácnosti by ho pak měl vložit v rukavicích do dalšího pytle na odpadky a až pak odnést do popelnice nebo kontejneru.

SVÉ PRÁDLO PERTE SAMOSTATNĚ

Vše na 60 °C, nepřidávejte do pračky prádlo dalších členů domácnosti. Okolí pračky pak také nezapomeňte vydezinfikovat.

NEZVĚTE SI DOMŮ NÁVŠTĚVY

Ať už čekáte na výsledky, či teprve na odběr vzorků na test, nebo jste jen v karanténě.

Vzhledem k dosud známé a poměrně vysoké infekčnosti nového koronaviru existuje riziko, že se nakazíte, i když budete poctivě dodržovat všechna opatření a bezpečnostní zásady. Může se však stát i to, že budete mít příznaky COVID–19, ale nebude se jednat o toto onemocnění.

DŮLEŽITÉ
KONTAKTY